تبلیغات
سودای آسمانبه وبلاگ سودای آسمان مرجع اطلاعات و اخبار نظامی خوش آمدید. با نظرات خود ما را در بهبود کیفیت وب یاری کنید .

سودای آسمان


رتبه در گوگل و الکسا

..::: آخرین مطالب :::..

عنوان تاریخ
سوخو 35 دوشنبه 7 دی 1394
چگونه خلبان یک جنگنده شویم؟ پنجشنبه 30 خرداد 1392
تامکت سه شنبه 14 خرداد 1392
لحظه اجکت اف18 سه شنبه 14 خرداد 1392
اف22 سه شنبه 14 خرداد 1392
بلند آسمان جایگاه من است سه شنبه 14 خرداد 1392
زمان رونمایی از ناو جدید بایندر پنجشنبه 29 فروردین 1392
رونمایی از جنگنده کوثردر آینده نزدیک پنجشنبه 29 فروردین 1392
جنگنده ایرانی قاهر 313 2 یکشنبه 15 بهمن 1391
جنگنده ایرانی قاهر 313 1 یکشنبه 15 بهمن 1391
مروری بر عملیات مرصاد2
 

روایت مستند مرصاد:

خلبانان تصور می‌كنند ستون خودرویی متوقف شده در جاده، مردم عادی بوده و در اجرای دستور مردد هستند. بلافاصله امیر سرافراز ارتش اسلام شهید صیاد شیرازی با لحنی محكم و پر صلابت می‌گوید: من به عنوان نماینده حضرت امام(ره) به شما دستور می‌دهم كه آتش كنید، آنها منافقین هستند.

عملیات پیروزمندانه "‌مرصاد " به عنوان یكصد و چهارمین عملیات انجام شده در طول 8 سال دفاع مقدس و هفتادمین عملیات آفندی رزمندگان غیور ارتش اسلام است كه از نظر طراحی، تاكتیك رزمی و اجرا نیز می‌توان آن را آخرین عملیات بزرگ و پیروزمندانه ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی قلمداد كرد.

در این عملیات یگان‌های عمل كننده ارتش مشتمل بر لشكر 81 زرهی كرمانشاه، تیپ مستقل 45 تكاور نیروی زمینی ارتش و یگانهای توپخانه، نیروی هوایی، پدافند هوایی و هوانیروز قهرمان به شكلی هماهنگ و منسجم به فرماندهی شهید سرافراز امیر سپهبد علی صیاد علی شیرازی توانستند با ایجاد سپری فولادین در برابر تهاجم مذبوحانه رژیم بعث و منافقین كوردل صف آرایی كرده و با وجود طراحی بی‌نظیر این عملیات و حداكثر استفاده از اصل غافلگیری، برای همیشه توان عملیاتی دشمن را در تجاوز به خاك مقدس ایران اسلامی از بین ببرند .

اما اینكه چه اتفاقی افتاد و چه شرایطی بوجود آمد كه پس از پذیرش قطعنامه 598 سازمان ملل از سوی جمهوری اسلامی ایران با كارشكنی های رژیم بعثی عراق و نادیده گرفتن شرایط آتش بس از سوی آنان، آتش جنگ مجددا شعله ور گشت؛ مبحثی است كه در اینجا به اختصار به آن اشاره می كنیم .

در واقع رژیم عراق پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران در بن بست سیاسی و نظامی شدیدی قرارگرفت و توطئه های وسیعی را كه از جانب استكبار جهانی علیه انقلاب اسلامی تدارك دیده بود نقشه بر آب می دید و از سوی دیگر می دانست كه حضور منافقین در عراق پس از قطعنامه یادشده برای آنها دردسرساز خواهد شد، بنابراین طی نشست‌های مشترك با سران منافقین به آنان تضمین داد كه ایران شكست پذیر است به شرطی كه منافقین نیروهای خود را به سوی ایران از شهری به شهر دیگر حركت دهند و همی تصویرسازی دروغین و واهی رژیم بعثی موجب شد تا ستون نفاق با یك برنامه غلط و دیكته شده از سوی رژیم عراق در سحرگاه روز دوشنبه سوم مرداد 1367 از مرز خسروی گذشته و به سرعت به طرف سر پل ذهاب ادامه مسیر بدهند .

پس از رسیدن منافین به سر پل ذهاب ، افسران اشغالگر رژیم بعثی از آنان استقبال كرده و با پوشش هوایی و آتش توپخانه خود ، منافقین را به طرف شهرهای كرند و سپس اسلام آباد هدایت كردند . همزمان با حركات مذبوحانه منافقین در جلسه ای كه با حضور اكبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت كشور و امیر سپهبد صیاد شیرازی، نماینده حضرت امام خمینی (ره) در شورای عالی دفاع در شهر كرمانشاه تشكیل شد؛ مقرر گردید تنگه چهارزبر در 34 كیلومتری كرمانشاه به عنوان خط اصلی پدافند انتخاب و تقویت شود. این تنگه كه پس از این عملیات به تنگه مرصاد معروف شد، بدلیل دارا بودن شیارها و ارتفاعات مناسب، بهترین نقطه برای جلوگیری از حركت و اضمحلال منافقین بود.

بلافاصله پس از جلسه مذكور لودرها و بولدوزرها در عرض جاده خاكریز زدند و حفر سنگر نیز پشت خاكریزها آغاز شد. همزمان خمپاره اندازهای 60 ، 80 ، 120 میلیمتری لشكر 81 زرهی در تنگه مستقر شده و با الحاق نیروهای لشكر 32 انصارالحسین (ع) و 27 محمد رسول الله (ص) از سپاه پاسداران، ستون نفاق در دشت حسن آباد زمین‌گیر گردیدند.

هوا روشن‌تر شده بود و نیروهای عقب مانده منافقین نیز به ستون متوقف شده ملحق شدند، حالا یك ستون به طول چهار كیلومتر مسلح به توپ، تانك، نفربر، تفنگ 106، خودروهای سنگین حامل مهمات و سایر ادوات نظامی و لجستیكی، تمام جاده دشت حسن آباد را پوشانده بودند ناگهان صدای غرور آفرین بالگردهای هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در فضا طنین انداز شد .

خلبانان شجاع هوانیروز كه افتخار آفرینی خود را در ابتدای جنگ تحمیلی با شهیدان كشوری و شیرودی آغاز كرده بودند اكنون آمده بودند تا حماسه ای دیگر بیافرینند . به دستور امیر شهید سپهبد علی صیاد شیرازی یك تیم آتش كبری از پایگاه امام حسین (ع) و یك تیم آتش از پایگاه كرمانشاه به پرواز درآمده و پس از ملحق شدن در مسیر اسلام آباد به طرف محلی كه شهید صیاد شیرازی معین كرده بود ، حركت كردند . در طول پرواز شهید صیاد شیرازی از آنان خواسته بود بلافاصله پس از رسیدن به تنگه چهار زبر حضور خود را به وی اعلام كنند .

شهید صیاد شیرازی در دستور بعدی از آنان خواست به ارتفاعات نزدیك نشوند و به سمت چپ تنگه پرواز كنند . خلبانان پس از اجرای فرمان و حركت به سمت چپ به طول 10 كیلومتر در منطقه ماهی دشت ، متوجه ترافیك سنگینی در جاده شده و بلافاصله مسئله را به شهید صیاد اطلاع می دهند.

شهید صیاد پس از بررسی جاده به تیم آتش دستور شلیك می دهد . این در حالی است كه خلبانان تصور میكنند ستون خودرویی متوقف شده در جاده مردم عادی بوده و در اجرای دستور مردد هستند . بلافاصله امیر سرافراز ارتش اسلام شهید صیاد شیرازی با لحنی محكم تر و پر صلابت میگوید : من به عنوان نماینده حضرت امام (رحمه الله علیه) به شما دستور میدهم كه آتش كنید و همه خودروها را منهدم كنید، آنها منافقین هستند .

خلبانان با شنیدن این جمله از آن شهید بزرگوار جاده را مورد هدف قرار داده و پس از انهدام بخش قابل توجهی از ستون های خودرویی به پایگاه های خود بازگشتند . سپس چهار تیم آتش دیگر از هوانیروز مجددا وارد عمل میشوند .

در سحرگاه روز پنجم مرداد ماه ،‌ دو فروند فانتوم اف-4 نیروی هوایی ارتش از خطوط رزمندگان عبور كرده و ستون متوقف شده منافقین را به شدت بمباران كردند . بمباران هوایی خلبانان نیروی هوایی چنان دقیق و موثر صورت گرفت كه تمام سازمان نظامی منافقین از هم فروپاشید و چند لحظه بعد ، بالگردهای كبری هوانیروز ، از چپ و راست ، انبوه نفرات و تجهیزات دشمن را مورد حمله قرار دادند.

عملیات غرورآفرین مرصاد تا دو روز بعد ادامه یافت تا اینكه منطقه به كلی از لوث وجود منافقین پاكسازی شد و بیش از 2500 نفر از آنان به هلاكت رسیده و بیش از 400 دستگاه خودرو ، نفربر و تانك آنان منهدم شد و برگ زرین دیگری در تاریخ حماسی هشت سال دفاع مقدس به ثبت رسید .

رژیم عراق نیز با شكست مفتضحانه در این عملیات و در حالیكه از تلاشهای مذبوحانه خود طرفی نبسته و در تجاوز 8 ساله اش به ایران اسلامی به هیچ دستاوردی نرسیده بود ؛ سرانجام در 15 مرداد سال 67 طی نامه ای به دبیركل سازمان ملل متحد تمامی شرایط قطعنامه 598 را پذیرفته و تسلیم شد .

بدین ترتیب با نصرت و عنایت الهی و حماسه آفرینی های رزمندگان غیور اسلام و مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی ، پیروزی قاطع و ظفرمندانه ایران در نبرد هشت ساله با رژیم بعثی عراق برای جهانیان به اثبات رسید و مصداق آیه : انا فتحنا لك فتحا مبینا تحقق یافت .

اكنون با گذشت سالها از آن حماسه ماندگار وقتی در جاده كرمانشاه - اسلام آباد سفر می كنید در كیلومتر 34 جاده ، در محل تنگه چهارزبر ، یادمان شهدای عملیات مرصاد - یادگاری از شهید بزرگوار امیر سپهبد علی صیاد شیرازی- احداث گردیده و یادآور ایثارگریهای فرزندان این ملت در نبرد با منافقین كوردل است . یاد همه شهدای والامقام انقلاب و میهن اسلامی به ویژه چهل و هشت هزار لاله سرخ به خون خفته ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد .

 پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران

 
...

نویسنده : مهدی
جمعه 6 مرداد 1391

صفحاتنظر سنجی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :2
  • آی پی شما :

آخرین بروز رسانی

ویدیو های نظامی
لوگوی ما
لوگوی دوستان

نیروی دریایی نیروی راهبردیوبلاگ تخصصی موشکی نظامی؛بروزترین وبلاگ هوانوردیمرکز مهندسی هوافضا

ما تونستیم


GRIM  ARMY