تبلیغات
سودای آسمانبه وبلاگ سودای آسمان مرجع اطلاعات و اخبار نظامی خوش آمدید. با نظرات خود ما را در بهبود کیفیت وب یاری کنید .

سودای آسمان


رتبه در گوگل و الکسا

..::: آخرین مطالب :::..

عنوان تاریخ
سوخو 35 دوشنبه 7 دی 1394
چگونه خلبان یک جنگنده شویم؟ پنجشنبه 30 خرداد 1392
تامکت سه شنبه 14 خرداد 1392
لحظه اجکت اف18 سه شنبه 14 خرداد 1392
اف22 سه شنبه 14 خرداد 1392
بلند آسمان جایگاه من است سه شنبه 14 خرداد 1392
زمان رونمایی از ناو جدید بایندر پنجشنبه 29 فروردین 1392
رونمایی از جنگنده کوثردر آینده نزدیک پنجشنبه 29 فروردین 1392
جنگنده ایرانی قاهر 313 2 یکشنبه 15 بهمن 1391
جنگنده ایرانی قاهر 313 1 یکشنبه 15 بهمن 1391


موضوع : متفرقه نظامی

چرا اسرائیل«نمی‌خواهد»و«نمی‌تواند»به ایران حمله کند؟


راس سیستم نظامی اسرائیل بر اساس تحلیلی که از توان خود دارد حمله به ایران را غیر ممکن می داند. در این میان اما اسرائیل می خواهد این ضعف را با شانتاژ رسانه ای و البته فراهم کردن میدان برای مانور ابلهان حزب جمهوریخواه آمریکا فراهم کند . به یاد داریم که نامزد جمهوریخواهان در سفر به اسرائیل چه اراجیفی را درباره ضرورت حمله به ایران بر زبان راند.

 داستان سرایی و لفاظی درباره حمله اسرائبل به ایران نقل محافل ژورنالیستی غرب شده است و درباره آن هر روز مطلبی جدید منتشر می شود. اما اصل ماجرا از حیث محاسبات سیاسی و نظامی چیست و در عالم واقع چنین امری ممکن است؟ برای پاسخ به این امر باید تحلیل های راهبردی بر اساس داده های عینی ارائه کرد تا ذات قضیه عیان شود.

به طور مشخص در خبری قابل توجه، در 22  جولای كانال 10 تلویزیون اسراییل فاش ساخت كههرقدر تهدیدهای اسراییل به حمله به ایران زیادتر می‌شود، نگرانی رهبران و فرماندهان برجسته اسراییل نیز بیشتر می‌شود و  رئیس ستاد ارتش اسرائیل، ژنرال بنی‌گانتس، مواضع مخالفت‌آمیز خود را با حمله به ایران بیشتر كرده استدر راس هیئت حاکمه اسرائیل، گانتس مخالف هرگونه حمله یك جانبه نظامی اسراییل به ایران است.   گانتس به طور مشخص گفته است كه حمله اسراییل به ایران «بی‌فایده، بلكه مضر است و قدرت دولت اسراییل در رابطه با مقابله با قدرت ایران محدود است، و به قدرت آمریكا نمی‌رسد. جبهه داخلی اسراییل كه دارای ذهنیت جنگ طلب است،  اما  امروز عملا برای مقابل با تهدید ایران و آمادگی ندارد». اوج سخنان گانتس آنجا بود كه وی گفت: «حمله اسراییل اصلا تعیین‌كننده نیست؛ به قول ژنرال دان هلوتص مجرد تكان بال پرنده است. این كار سبب خسارت عظیم به قدرت بازدارندگی اسراییل می‌شود در نهایت اگر خسارات وارده بر اسراییل به طرح اتمی ایران برآورد شود، این خسارات ناچیز خواهد بود و این قدرت بازدارندگی اسراییل است كه به آن خسارت وارد شده است.»  

بنابراین مشخص است که راس سیستم نظامی اسرائیل بر اساس تحلیلی که از توان خود دارد حمله به  ایران را غیر ممکن می دانددر این میان اما اسرائیل می خواهد این ضعف را با شانتاژ رسانه ای و البته فراهم کردن میدان برای مانور ابلهان حزب جمهوریخواه فراهم کند . به یاد داریم که نامزد جمهوریخواهان در سفر به اسرائیل چه اراجیفی را درباره ضرورت حمله به ایران بر زبان رانداوج حماقت سیاسی او  آنقدر بالا گرفت که «واشنگتن‌پست در  29 جولای (8 مرداد ماه) نوشت:«رامنی با ملاقات مقامات برجسته اسراییل و نخست‌وزیر اسراییل ریسك بزرگی را پذیرفته است. او ر در صدد ر اثبات شجاعتش در به عهده گرفتن فرماندهی كل قواست. رامنی ردر حالی به بیت‌المقدس وارد شد كه روزهای سختی را در انگلیس گذرانده بود. او در آنجا مرتكب اشتباه شد و از بازی‌های المپیك این كشور انتقاد كرد و خشم میزبانان خود را برانگیخت.  رامنی خواستار عدم انتقاد از اوباما در خاك كشور خارجی شد و به این سنت دیرینه آمریكا كه اختلافات سیاسی را باید در خانه نگه داشت، احترام گذاشت، اما بیانات مشاورش مبنی بر تمایل رامنی به حمایت از حمله اسرییل نشاندهنده اختلاف نظر این دو رقیب است»

روابط قدیمی دو عنصر نامطلوب

واشنگتن پست اما در ادامه به طور ناشیانه ای دلیل این لفاظی لو می دهدرامنی و نتانیاهو از زمان جوانی كه هر دو تاجرانی فعال در گروه مشاوران بوستن در دهه 1970 بودند، یكدیگر را می‌شناسند. روز دوشنبه، رامنی در برنامه تامین بودجه همراه با حامیان آمریكا در اسراییل شركت می‌كند، بعضی از مهمانان از آمریكا تنها به خاطر این مراسم به اینجا آمده اند، كمپین او جلوی ورود گزارشگران را به این مراسم كه در هتل پادشاه دیوید به همراه 50 نفر یا تعداد بیشتری از ثروتمندان حامی او انجام می‌شود گرفته است، اكثر آنها 50 هزار تا 100 هزار دلار كمك كرده اند. مخفی نگه داشتن مراسم تامین بودجه در اینجا تغییر رفتار رامنی در برخورد با این مساله را نشان می‌دهد زیرا در آمریكا چنین مراسمی در مكان‌های عمومی مانند هتل‌هایی صورت می‌گیرد كه خبرنگاران به راحتی اجازه ورود به آنجا را دارند. قرار است آدلسون نیز در این مراسم حضور یابد. او می‌خواهد 100 میلیون دلار برای شكست اوباما هزینه كند و میلیون‌ها دلار به گروهی كمك كرد كه از ریاست جمهوری رامنی حمایت می‌كرد. »

 

 


این سناریو هنگامی شکل عینی تری به خود می گیرد که به یک مقاله انتقادی در  روزنامه صهیونیستی هاآرتص درباره  طراحی پنهان نخست وزیر و وزیر جنگ این رژیم برای کشاندن اجباری امریکا به درگیری نظامی با ایران  توجه کنیم.

  17
مرداد 1391 (7 اوت 2012) طی مقاله ای در هاآرتص منتشر شده است که باید از هر حیث به آن توجه کردهاآرتص نوشته است:«مخالفت جامع مقامات ارشد نظامی اسرائیل با حمله به ایران قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از یک راز نشات می گیرد. رهبران اسرائیل به شکلی محرمانه به جزئیات این راز اشاره کرده اند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و ایهود باراک وزیر جنگ اسرائیل در گفت وگوهای خصوصی بر منطق پشت پرده جنگ علیه ایران تاکید دارند. آنها ادعا می کنند هدف از این جنگ در حال حاضر کشاندن آمریکا به این نبرد بر خلاف میل آن است».

وی در تشریح این موضوع می نویسد: «به گفته نتانیاهو و باراک، اسرائیل با استفاده از قدرت نظامی تنها می تواند برنامه هسته ای ایران را یک سال عقب بیندازد که این میزان تاخیر ارزش حمله را ندارد. تنها نیرویی که می تواند به لحاظ نظامی طرح ایران را متوقف کند،آمریکاست».

هاآراتص ادامه می دهد: «نتانیاهو می گوید مشکل این است که دولت آمریکا نمی خواهد دست به چنین کاری بزند. از نظر او راه حل آن ساده است. درست قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، زمانی که میت رامنی نامزد جمهوری خواه این انتخابات دوشادوش اوباما پیش می رود، اگر پاسخ احتمالی ایران به حمله به این کشور تلفات قابل توجه و خسارات هنگفتی را در منطقه و به ویژه در اسرائیل به بارآورد، رئیس جمهور آمریکا هیچ چاره ای ندارد به غیر از اینکه دستور پیوستن نیروهای مسلح خود را به این جنگ صادر کند. نتانیاهو این گونه حساب کرده است که اگر اوباما در این جنگ مشارکت نکند انتخابات را از دست می دهد. سپس رامنی جایگزین وی می شود و به نشانه تشکر این ماموریت نظامی را به پایان می برد».
جالب آنکه نویسنده هاآرتص در ادامه این نظریه را رد می کند و می نویسد: «مشارکت آمریکا در یک جنگ تنها با توافق قبلی و با استفاده از روش های یک سیاست مدرن ممکن است. رهبری که در دستیابی به این هدف ناکام باشد نمی تواند با تصور اینکه با قربانی کردن جان تعداد زیادی از اسرائیلی ها، آمریکا به این جنگ وارد می شود، دست به این بازی خطرناک بزند».

کابینه امنیتی در خواب!

ماجرا وقتی جالب تر می شود که مطابق با اطلاعات منتشره از سوی منابع مطلع منطقه  کابینه امنیتی این رژیم اساسا درباره مسئله حمله به ایران حتی بحث هم نکرده است!!
 
این منابع تاکید می کنند که  قول یک منبع آگاه اسراییلی نوشت همه آنچه نتانیاهو و باراک گفته اند لفاظی است و کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی درباره مسئله ایران جلسه ای تشکیل نداده استاین در حالی است که ایهود باراک پیشتر گفته بود که کابیه این رژیم درباره موضوع حمله به ایران تصمیم خواهد گرفت و این یک مسئله شخصی نیست.

یک مسئول اسرائیلی هم به یک رسانه منطقه ای گفته است که  کابینه امنیتی نتانیاهو که از 8 وزیر تشکیل شده از یک سال پیش تاکنون نتوانسته به طور مفصل به مسئله  بپردازد  و این نشان از آن دارد که اقدام قریب الوقوعی صورت نخواهد گرفت این مسئول اسرائیلی که بنابر نوشته این روزنامه از نشست های پشت درهای بسته این وزراء مطلع است، گفت: «این هشت وزیر از ماه ها پیش ایران را مورد کنکاش قرار نداده اند. امکان دارد از این بعد در جلساتی که دارند به این موضوع بپردازند اما من این گفت وگوها را جدی نمی گیرم. حتی این امکان وجود ندارد که این وزراء در حاشیه دستور کار خود تصمیمات عینی یا گام های سیاسی در مباحثات یک ساعته خود علیه ایران اتخاذ کنند».

این مسئول اسرائیلی تصریح کرد: «درکنار کابینه امنیتی اسراییل که با هم اختلاف دارند مقاماتنظامی بلند پایه و رهبران اطلاعات اسرائیل نیز به طور کلی با حمله یک طرفه اسرائیل به اهداف ایران مخالف هستند و آن را چالشی غیر منتظره برای نیروهایشان قلمداد می کنند».

بنابراین به طور مشخص باید تاکید کرد که اسرائیل به خوبی از توان اندک خود برای مقابله با ایران مطلع است و به هیچ عنوان چنین ریسکی را نخواهد کرد. در این میان فقط یک نقشه شیطانی را در دستور کار قرار داده است  و آن کشاندن آمریکا به میدان منازعه با ایران است، امری که تاکنون تمهیدات سیاسی و نظامی ایران هزینه بالای آن را برای غرب عیان کرده است و باعث شده اوباما هشیارانه این نقشه را دور بزند و صرفا میدان منازعه را در حیطه «تحریم» گسترش دهد

با این وصف، در مصاف با ایران اسرائیل گنجشک ضعیفی است که در قفسی مستحکم اسیر شده است.گنجشگی که از ترس بلعیده شدن توسط گربه، خود را به دیواره قفس می کوبد...

-----------------------------

پایگاه خبری تحلیلی فردا

 

 
...

نویسنده : مهدی
پنجشنبه 2 شهریور 1391

صفحاتنظر سنجی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :2
  • آی پی شما :

آخرین بروز رسانی

ویدیو های نظامی
لوگوی ما
لوگوی دوستان

نیروی دریایی نیروی راهبردیوبلاگ تخصصی موشکی نظامی؛بروزترین وبلاگ هوانوردیمرکز مهندسی هوافضا

ما تونستیم


GRIM  ARMY