تبلیغات
سودای آسمانبه وبلاگ سودای آسمان مرجع اطلاعات و اخبار نظامی خوش آمدید. با نظرات خود ما را در بهبود کیفیت وب یاری کنید .

سودای آسمان


رتبه در گوگل و الکسا

..::: آخرین مطالب :::..

عنوان تاریخ
سوخو 35 دوشنبه 7 دی 1394
چگونه خلبان یک جنگنده شویم؟ پنجشنبه 30 خرداد 1392
تامکت سه شنبه 14 خرداد 1392
لحظه اجکت اف18 سه شنبه 14 خرداد 1392
اف22 سه شنبه 14 خرداد 1392
بلند آسمان جایگاه من است سه شنبه 14 خرداد 1392
زمان رونمایی از ناو جدید بایندر پنجشنبه 29 فروردین 1392
رونمایی از جنگنده کوثردر آینده نزدیک پنجشنبه 29 فروردین 1392
جنگنده ایرانی قاهر 313 2 یکشنبه 15 بهمن 1391
جنگنده ایرانی قاهر 313 1 یکشنبه 15 بهمن 1391


موضوع : دانشگاه ی افسری ارتش

مختصری در رابطه با دافــوس


یكم شهریور سالروز تاسیس دانشكده فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران (دافوس آجا) بهانه‌ای شد تا به بررسی اهداف شكل‌گیری و وظایف این دانشكده بپردازیم.

به گزارش ایسنا، اولین سنگ بنای دانشگاه فرماندهی و ستاد تأسیس آن در سال 1314 در محل دانشگاه جنگ - ضلع شمالی خیابان امام خمینی (ره)- نهاده شد.

 

پس از اتمام ساختمان تأسیس دانشگاه در تهران رسما گشایش یافت. در ابتدا یك گروه پنج نفری از افسران فرانسوی به عنوان كادر هیأت علمی و به منظور برنامه ریزی آموزشی و تدریس در استخدام ارتش ایران در آمدند. سرپرستی گروه یاد شده را نیز یك ژنرال فرانسوی بنام « ژاندر » برعهده داشت كه مسئولیت مدیریت آموزش دانشگاه به وی محول شده بود. این گروه تحت فرماندهی یكی از امرای ایران به فعالیت در این زمینه مشغول شد.

 

در اواخر سال 1317 به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم و خروج فرانسویان، افسران ایرانی فارغ التحصیل « دانشگاه جنگ» جایگزین افسران فرانسوی شده و كار طرح‌ریزی آموزش‌ها و تدریس را بر عهده گرفتند. در سال 1322 به علت مشكلات ناشی از جنگ دوم جهانی « دانشگاه جنگ » به طور موقت تعطیل شد و این دوره ركود چهار سال به طول انجامید.

 

در سال 1326 « دانشگاه جنگ » مجدداً گشایش یافت. در این مدت تجدید نظر كلی در طول دوره و آموزش‌ها صورت گرفت و نام این مركز فرهنگی به « دانشگاه فرماندهی و ستاد» تغییر و طول دوره آن یك سال تعیین شد.

 

در سال 1340 دانشگاه دیگری بنا بر نیاز تحت عنوان « دانشگاه فرماندهی عالی و ستاد مشترك » كه آموزشهای آن در سطح بالاتری نسبت به آموزش‌های دافوس قرار داشت و عمدتاً عملیات مشترك و مركب و كار در ستادهای مشترك و مركب را مورد تأكید قرار می داد، تأسیس شد.

 

لازم بـه ذكر است كه مجموعه این دانشگاه و « دانشگاه فرماندهی و ستاد » مجدداً به نام « دانشگاه جنگ » نامگذاری شده و در تابعیت فرمـاندهی ارتش قرار گرفت.

 

در سال 1344 بر حسب ضرورت و مصالح آموزشی « دانشگاه جنگ » منحل و به دو دانشگاه یعنی « فرماندهی و ستاد » و فرماندهی عالی و ستاد مشترك تجزیه گردید. « دانشگاه فرماندهی و ستاد نیروی زمینی » در تابعیت نیروی زمینی و « دانشگاه فرماندهی عالی و ستاد مشترك » در تابعیت ستاد مشترك ارتش قرار گرفتند.

 

در سال 1358 پس از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی بنا به نیاز در تجدیدنظر و بازنگری مدارك آموزشی، دانشگاه تعطیل شد و با شروع جنگ عراق علیه ایران، بنا به ضرورت استادان دانشگاه برای طرح‌ریزی‌های عملیاتی و شركت در عملیات و كسب تجارب عملی به صحنه جنگ شتافتند و لذا تعطیلی دانشگاه تا سال 1361 ادامه یافت.

 

در سال 1361 به علت نیاز به افسران ستاد دیده علیرغم تنگناها و علاقه افسران به حضور مستمر در جبهه های جنگ « دانشگاه فرماندهی و ستاد نیروی زمینی » بازگشائی و در دوره‌های آموزشی كوتاه مدت و فشرده به تعلیم فرماندهان همت گماشت و آنان را آماده برای جبهه های حق علیه باطل نمود . تعدادی از این سلحشوران به درجه رفیع شهادت نایل آمدند كه جا دارد به ارواح طیبه این دلاور مردان بزرگ اسلام درود بفرستیم . روحشان شاد و راهشان مستدام باد .

 

در سال 1369 پس از تدوین و تصویب قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران و اوامر موكد فرماندهی معظم كل قوا و تدبیر ریاست ستاد مشترك، دانشگاه‌های فرماندهی و ستاد نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی در یكدیگر ادغام شدند و با نام دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران ( دافوس آجا )، تحت یك فرماندهی و در تابعیت ستاد مشترك ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند.

 

دانشكده فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران (دافوس آجا) كه آموزش پرسنل منتخب آجا در مقطع كارشناسی ارشد مدیریت امور دفاعی در گرایش‌های زمینی، هوائی، دریایی و پشتیبانی خدمات رزمی را بر عهده دارد، در تابعیت ستاد فرماندهی كل ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

 

این دانشكده علاوه بر اجرای برنامه‌های آموزشی مصوبه وزارت علوم به‌گونه‌ای كه دانشكده قادر باشد دروس مشترك و تخصصی را در چهار شاخه زمینی، هوایی، دریایی و پشتیبانی خدمات رزمی آموزش دهد، تهیه و پیشنهاد طرح‌های آموزشی به مقامات و مراجع ذیربط و اجرای برنامه‌های تحقیقاتی و مطالعاتی در زمینه‌های مرتبط را نیز در حیطه وظایف كاری خود جای داده است.

 

از شرایط عمومی پذیرش دانشجو در این دانشكده می‌توان به دارا بودن درجه سرگردی یا سرهنگ دومی و داشتن مدرك كارشناسی مورد تایید وزارت علوم از دانشگاه‌های داخل یا خارج از كشور اشاره كرد. همچنین سنوات خدمت دانشجویان به هنگام ورود به دافوس باید حداكثر 24 سال می باشد.

 

لازم به ذكر است كه همه ساله دانشجویان از كشورهای دوست به عنوان مهمان پذیرفته می‌شوند.

 

ابعاد مسؤلیت دافوس شامل هدایت نیروی انسانی و كاربرد تجهیزات و تداركات و بهره برداری از فناوری می‌گردد. همچنین دوره كارشناسی ارشد مدیریت امور دفاعی با هدف تربیت و آماده ساختن دانشجویان متعهد و برگزیده شاغل در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران جهت احراز مشاغل حساس فرماندهی و ستادی در رده‌های بالای نظامی تدوین گردیده است.

 

اما منظور از این دوره بررسی عمیق و دقیق‌تر وظایف و نقش یگان‌های بزرگ در عملیات و بهبود و توسعه مهارت و استعدادهای دانشجویان در تشخیص و شناخت مسائل پیچیده فرماندهی و ستادی رده‌های بالای نیروهای مسلح و تنظیم راه‌حل‌های منطقی برای حل مشكلات، تجزیه و تحلیل راه‌حل‌ها، تصمیم گیری منطقی در مورد آن‌ها، طرح‌ریزی برای اجرای تصمیمات متخذه، كنترل و نظارت و نهایتأ ارزیابی از نتایج است.

 

از اهداف دیگر این دوره می‌توان به فراهم آوردن زمینه‌های رشد فردی و حرفه‌ای، توسعه توانایی علمی دانشجویان برای تطبیق عملكرد سازمان‌ها و یگان‌های بزرگ نظامی با شرایط زمان، ایجاد انعطاف پذیری فكری و عملی در آن‌ها در قبال تغییرات و تحولات ناگهانی صحنه عملیات، چگونگی حصول به تصمیمات منطقی در مورد آن‌ها و در نتیجه بالا بردن كارایی و ثمر بخشی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اشاره كرد.

 

سیستم آموزش این دانشكده شامل حداكثر 24 واحد دروس كمبود یا جبرانی، 8 واحد دروس اصلی مشترك و 20 واحد دروس تخصصی و چهار واحد پایان نامه انفرادی است.

 

مدت تحصیل در دانشگاه جهت دروس نظری 18 ماه و شامل سه ترم تحصیلی و یك ترم تابستانی است به طوری كه شروع ترم اول تحصیلی دانشجویان از اول مهرماه و شروع ترم دوم تحصیلی از اواخر بهمن ماه و پایان آن در نیمه دوم تیرماه سال بعد و شروع ترم تابستانی از اواخر تیر ماه و پایان آن در نیمه دوم شهریور ماه هر سال است

 
برچسب ها: دافــوس

...

نویسنده : مهدی
پنجشنبه 2 شهریور 1391

صفحاتنظر سنجی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :2
  • آی پی شما :

آخرین بروز رسانی

ویدیو های نظامی
لوگوی ما
لوگوی دوستان

نیروی دریایی نیروی راهبردیوبلاگ تخصصی موشکی نظامی؛بروزترین وبلاگ هوانوردیمرکز مهندسی هوافضا

ما تونستیم


GRIM  ARMY