تبلیغات
سودای آسمانبه وبلاگ سودای آسمان مرجع اطلاعات و اخبار نظامی خوش آمدید. با نظرات خود ما را در بهبود کیفیت وب یاری کنید .

سودای آسمان


رتبه در گوگل و الکسا

..::: آخرین مطالب :::..

عنوان تاریخ
سوخو 35 دوشنبه 7 دی 1394
چگونه خلبان یک جنگنده شویم؟ پنجشنبه 30 خرداد 1392
تامکت سه شنبه 14 خرداد 1392
لحظه اجکت اف18 سه شنبه 14 خرداد 1392
اف22 سه شنبه 14 خرداد 1392
بلند آسمان جایگاه من است سه شنبه 14 خرداد 1392
زمان رونمایی از ناو جدید بایندر پنجشنبه 29 فروردین 1392
رونمایی از جنگنده کوثردر آینده نزدیک پنجشنبه 29 فروردین 1392
جنگنده ایرانی قاهر 313 2 یکشنبه 15 بهمن 1391
جنگنده ایرانی قاهر 313 1 یکشنبه 15 بهمن 1391


موضوع : اخبار نظامی

نگاهی به صنعت دفاعی  کشور هرکجا که خلا احساس شود وارد عمل می‌شویم

اسلامی در ادامه گفتگوی خود با فارس، تصریح کرد: صنعت دفاعی در حوزه‌های مختلف حتی نفت و گاز پتروشیمی مشارکت داشته و مثلا دکل‌های حفاری چاه و نفت که ما در گذشته نداشتیم، امروز توسط صنعت دفاعی کشور ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز افراد زیادی از ما می‌پرسند که چرا در برخی از حوزه‌ها مانند موبایل و یا وسائل خانگی که این وزارتخانه در گذشته در این زمینه‌ها فعال بود، اقدامی نمی‌کنید، اظهار داشت: ما هر کجا که خلا ایجاد شود حاضر شده و به انجام وظیفه می‌پردازیم و وقتی بخش خصوصی و مطمئن، توانایی انجام آن را عهده دار شود، با واگذاری این عرصه، وارد زمینه‌های راهبردی دیگر می‌شویم.

 
برنامه وزارت دفاع برای 50 فرودگاه کم‌پرواز کشور

معاون وزیر دفاع یادآور شد: برای مثال در گذشته ما به دنبال ساخت هواپیماهای 50 نفره بودیم چرا که 50 فرودگاه کشور کم پرواز و یا فاقد پرواز بودند.

اسلامی ادامه داد: در اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر، تقریبا همه پرواز‌های داخلی با هواپیماهای کوچک صورت می‌گیرد اما ما از هواپیماهای متوسط و بزرگ برای مسیرهای کوتاه استفاده می‌کنیم و تولید هواپیمای ایران140 برای این منظور بود که فرصت مسافرت هوایی در همه کشور بوجود بیاید.

وی خاطرنشان کرد: به لطف خدا و با عملکردی که صنعت دفاعی داشت، این هواپیماها وارد مدار شده و مردم از آن استفاده می‌کنند و تولید آنها در حال گسترش است اما باید بدانیم که ما در این عرصه، یک عقب افتادگی تاریخی داشته‌ایم.

 
ماهواره‌ فجر با عمر بیش از یک سال بزودی عملیاتی خواهد شد

معاون وزیر دفاع با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر کشور در عرصه‌های فضایی در سال‌های اخیر گفت: دانشمندان و صنعتگران جوان ما خیلی زود توانستند کشور را وارد باشگاه فضایی کنند.

اسلامی افزود: در سال 88 ما توانستیم فقط یک ماهواره را به صورت کاملا آزمایشی با قدرت ثبت علائم حیاتی‌اش و با یک عمر کوتاه در مدار قرار دهیم که این شروع کار ما در عرصه فضایی بود.

وی تصریح کرد: در گام بعدی، با حضور دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های مختلف، ماهواره‌های دانشجویی را پرتاب کردیم و در آینده نزدیک نیز ماهواره فجر را در مدار قرار خواهیم داد که عملیاتی‌تر است و عمری بیش از یک سال دارد.

پرتاب ماهواره 100 کیلوگرمی طلوع با ماهواره‌بر سیمرغ در سال آینده

معاون وزیر دفاع اظهار داشت: پس از آن هم ماهواره‌ 100 کیلوگرمی طلوع که از ماندگاری برابر با استانداردهای مشابه خود برخوردار است، در سال آینده ان‌شاءالله با ماهواره‌بر سیمرغ پرتاب و در مدار قرار خواهد گرفت.

تا قبل از سند چشم انداز، به مدار ژئو دست خواهیم یافت

اسلامی به برنامه‌ریزی وزارت دفاع برای توسعه فناوری‌های فضایی در مدار ژئو اشاره کرد و ادامه داد: امیدواریم تا قبل از رسیدن به سررسید سند چشم انداز کشور بتوانیم این سامانه‌ها را تولید و در مدار قرار دهیم.

از برنامه فضایی کشور جلوتر هستیم

وی با بیان اینکه کشورهای مختلف برای فعالیت‌ در عرصه فضایی به صورت گروهی با یکدیگر کار می‌کنند، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در این عرصه تنها است و کسی از ما حمایت نمی‌کند اما ما با اتکال به خدای متعال و تکیه بر دانش بومی و ظرفیت‌های داخلی بر تمامی مشکلات فائق آمده‌ایم، چنانچه تاکنون هم با وجود تحریم ها و محدودیتها از گامهای برنامه درازمدت فضایی جلوتر هستیم.

بهره‌برداری از پایگاه جدید فضایی در ماههای آینده

معاون وزیر دفاع، ایجاد و گسترش پایگاه‌ها و سایت‌های جدید پرتاب را یکی از زیرساخت‌های مهم در عرصه فضایی دانست و گفت: در ماه‌های آینده پایگاه جدید فضایی با نام «امام خمینی (ره)» به بهره برداری خواهد رسید.

 
ناوشکن جدید «ولایت» تا پایان سال به آب انداخته خواهد شد

اسلامی همچنین در خصوص توانمندی‌های دریایی و ساخت ناوشکن جدید «ولایت» و نیز مقایسه آن با ناوشکن «جماران» اظهار داشت: اگرچه شاید این دو شناور به لحاظ ظاهری شبیه یکدیگر باشند، اما قابلیت‌ها، چالاکی و سامانه‌های نصب شده بر روی ناوشکن ولایت فوق‌العاده و متناسب با مأموریت‌های آن است و از لحاظ سیستم سلاح و قدرت درگیری نیز از ناوشکن جماران پیشرفته‌تر خواهد بود.

وی با اشاره به سامانه پدافند هوایی نصب شده بر روی این ناوشکن، گفت: ناوشکن «ولایت» تا آخر سال جاری به آب‌اندازی می‌شود.

برنامه وزارت دفاع برای ساخت ناوشکن‌های سنگین

اسلامی در خصوص تجهیز یگان‌های شناوری ارتش به قابلیت حمل بالگرد، با بیان اینکه امروز یگان‌های مختلفی در نیروی دریایی از چنین قابلیتی برخوردار هستند، تصریح کرد: البته ساخت ناوشکن سنگین با این قابلیت‌ها در دستور کار است که در آینده معرفی خواهد شد.

وی ماندگاری یگان‌های دریایی در آبهای بین‌المللی را یکی از الزامات دست بلند نیروهای مسلح در آبهای دوردست دانست و گفت: وقتی نیروی دریایی ما به کشتی‌های خارجی و حتی آمریکایی در آب‌های آزاد برای رهایی از دست دزدان دریایی کمک می‌کند، این در حقیقت جلوه‌ای از همان دست بلند است.

بکارگیری پهپادها و هواپیماهای گشت دریایی در زنجیره دفاعی کشور

معاون وزیر دفاع‌ با اشاره به آمادگی دو نیروی دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند گفت: علاوه بر اینها، سیستم‌های پهپاد شناسایی و مراقبتی و نیز هواپیماهای گشت دریایی نیز یک زنجیره هوشیار برای دفاع از منافع کشور را تشکیل داده است.

 
ساخت نسل سوم هواپیماهای گشت دریایی با قابلیت‌های جدید

اسلامی در پاسخ به سؤالی در خصوص وضعیت هواپیماهای گشت‌دریایی اظهار داشت: این هواپیما در حال حاضر مأموریت‌های محوله را توسط گروه پروازی کارخانه انجام می‌دهد که در رزمایش اخیر نیز به انجام مأموریت پرداخت.

وی ادامه داد: این پروژه شامل دو فاز بود که یک فاز آن پیشرفته‌تر بود و ما تصمیم‌مان بر این شد تا علاوه بر این دو فاز، فاز سوم آن که در حقیقت نسل سوم این هواپیما محسوب می‌شود را کامل کنیم تا در سبد محصولات خود، هواپیمایی با هر سه قابلیت را داشته باشیم تا نقش خود را به صورت کامل ایفا کند.

 
توانایی ساخت ناوهواپیمابر را داریم

معاون وزیر دفاع در خصوص توانمندی ایران برای ساخت ناو هواپیمابر نیز گفت: اینکه این ناو در دستور کار باشد یا نباشد را باید مقامات ذیربط اعلام کنند اما ما به لحاظ فنی باید زیرساخت‌های این موضوع و نیز ساخت اقلام منصوب بر روی ناو را در داخل فراهم کنیم و من اینجا می‌گویم که صنعت دفاعی آمادگی این را دارد که اگر ساخت چنین سامانه‌ای در دستور کار قرار گیرد، وارد عرصه شود.

اسلامی افزود: ما این موضوع را یک امر قابل دسترسی می‌دانیم و اگر استراتژی کشور ساخت این سامانه باشد ما سازوکار آن را فراهم می‌کنیم.

ساخت زیردریایی‌های نیمه سنگین، روزهای پایانی خود را می‌گذراند

وی در خصوص توانمندی‌های زیرسطحی و ساخت زیردریایی‌های نیمه‌سنگین نیز با اشاره به خودکفایی ایران در عرصه زیر‌دریایی‌های سبک گفت: کار ساخت زیردریایی‌های نیمه سنگین روزهای پایانی خود را پشت سر می‌گذارد و در ماه‌های آینده به آب‌اندازی خواهد شد.

معاون وزیر دفاع ادامه داد: البته ما خیلی دوست داشتیم که این زیردریایی‌ها به روز صنعت دفاعی کشور (31مرداد) برسد اما نمی‌خواهیم کارها عجله‌ای صورت بگیرد و وسواس ویژه‌ای داریم تا همه مراحل تست را پشت سر بگذارند و در حقیقت یک سامانه در وزارت دفاع زمانی تولید می‌شود که تمامی مراحل آزمایشی را پشت سر گذاشته باشد.

موضوع رانش هسته ای یک گزینه برای زیردریایی‌هاست

اسلامی در خصوص استفاده از سیستم رانش هسته‌ای در زیردریایی‌ها نیز گفت: این موضوع یک گزینه است که بستگی به درخواست مصرف‌کننده دارد.

ساخت نسل نوین جنگنده‌های صاعقه با نام جدید تا پایان سال آینده

وی در بخش دیگری از گفت‌وگو با فارس، در خصوص ساخت جنگنده‌های صاعقه گفت: در امتداد این پروژه، نسل جدید جنگده‌ها جایگزین خواهد شد که انشالله تا قبل از پایان سال آینده با نام جدید به نیروی هوایی تحویل می‌شود که نوع تکامل یافته هواپیماهای صاعقه خواهد بود.

 
تجهیز جنگنده‌های ارتش به موشک‌های ناشناخته برای دشمن

معاون وزیر دفاع همچنین در خصوص تجهیز جنگنده‌ها به موشک‌های با برد بلند نیز اظهار داشت: چند پروژه برای نصب موشک بر روی هواپیماها داریم که اینها سلاح‌های جدیدی است که فقط برای ما شناخته شده است و طی آن هواپیماهای جنگنده به تجهیزات موشکی جدید مجهز خواهند شد.

نخبه‌های جوان را نمی‌توان با کارهای سطحی جذب کرد

معاون وزیر دفاع در بخش دیگری از گفتگوی خود با فارس، باور و اراده را دو فاکتور مهم در عرصه خودکفایی دانست و گفت: ما باید بدانیم که برای جذب نخبگان کشور باید پروژه‌های سطح بالا داشته باشیم که حتی در آمریکا هم بالاترین سطح پروژه‌ها مربوط به موضوعات نظامی است.

اسلامی خاطرنشان کرد: تا قبل از اینکه ما وارد بحث فضایی شویم، جوانان علاقه‌مند به این رشته می‌بایست به خارج از کشور می‌رفتند اما اکنون این ظرفیت در داخل کشور ایجاد شده که جوانان نخبه علاقه‌مند بتوانند در داخل کشور در این حوزه فعالیت کنند.

 
انقلاب اسلامی سد ورود به عرصه فناوری‌های نوین را شکست

وی تصریح کرد: اگرچه دشمن می‌خواهد عرصه‌های پیشرفت علمی و فناورانه را در انحصار خود داشته باشد، اما انقلاب اسلامی، امام(ره) و رهبری این سدها را شکستند و ما امروز در عرصه‌ فناوری‌های نوین (Hi-Tech) حرفهای زیادی برای گفتن داریم.

صادرات نظامی ایران به 56 کشور جهان علی‌رغم تحریم‌ها

معاون وزیر دفاع با اشاره به صادرات نظامی کشور به 56 کشور جهان گفت: اگرچه تحریم‌ها برای ما محدودیت‌هایی ایجاد کرده، اما تأثیری بر صادرات ما نداشته است چرا که بسیاری از کشورها به ما اعتماد دارند و این موضوع، یک درآمد پایدار برای ماست که از صادرکننده نفت خام تبدیل به صادرکننده محصولات و خدمات مبتنی بر علم و فناوری شده‌ایم که پرچم‌دار آن هم صنعت دفاعی کشور است.

 
توانمندی دفاعی کشور با حداقل بودجه بدست آمده است

معاون وزیر دفاع در بخش پایانی این گفت‌وگو اظهار داشت: این همه دستاورد صنعت دفاعی کشور در حالی است که بودجه دفاعی جمهوری اسلامی ایران حتی در مقایسه با کشورهای منطقه از نظر درصد و مقدار مطلق کمترین میزان است. به عبارت دیگر صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران باعث شده است که کشور با صرف حداقل بودجه دفاعی، بیشترین امکانات و تسلیحات را در اختیار نیروهای مسلح قرار دهد.

اسلامی ادامه داد: رمز این بهره‌وری خیره کننده، اولا اتکال به خدای متعال و نیز تکیه صنعت دفاعی کشورمان بر طراحی و ساخت بومی سامانه‌های دفاعی بوده است که علاوه بر ایجاد اشتغال دانش بنیان، به شدت هزینه‌های دستیابی به سامانه‌ها را کاهش می‌دهد، موضوعی که کشورهای فاقد صنعت دفاعی قوی را مجبور می‌کند هزینه‌های هنگفت دفاعی بر بودجه کشورشان را تحمل کنند.

 

------------------------------------

گزارش مشرق به نقل از فارس
...

نویسنده : مهدی
یکشنبه 5 شهریور 1391

صفحاتنظر سنجی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :2
  • آی پی شما :

آخرین بروز رسانی

ویدیو های نظامی
لوگوی ما
لوگوی دوستان

نیروی دریایی نیروی راهبردیوبلاگ تخصصی موشکی نظامی؛بروزترین وبلاگ هوانوردیمرکز مهندسی هوافضا

ما تونستیم


GRIM  ARMY