تبلیغات
سودای آسمانبه وبلاگ سودای آسمان مرجع اطلاعات و اخبار نظامی خوش آمدید. با نظرات خود ما را در بهبود کیفیت وب یاری کنید .

سودای آسمان


رتبه در گوگل و الکسا

..::: آخرین مطالب :::..

عنوان تاریخ
سوخو 35 دوشنبه 7 دی 1394
چگونه خلبان یک جنگنده شویم؟ پنجشنبه 30 خرداد 1392
تامکت سه شنبه 14 خرداد 1392
لحظه اجکت اف18 سه شنبه 14 خرداد 1392
اف22 سه شنبه 14 خرداد 1392
بلند آسمان جایگاه من است سه شنبه 14 خرداد 1392
زمان رونمایی از ناو جدید بایندر پنجشنبه 29 فروردین 1392
رونمایی از جنگنده کوثردر آینده نزدیک پنجشنبه 29 فروردین 1392
جنگنده ایرانی قاهر 313 2 یکشنبه 15 بهمن 1391
جنگنده ایرانی قاهر 313 1 یکشنبه 15 بهمن 1391چگونه خلبان یک جنگنده شویم؟
ارتــش جمهوری اسلامی ایران هر ســـاله به­منظور گزینش و جذب نیروهای  خود اعم از زمینی، هوایی، پدافند و دریایی اقدام به برگزاری آزمون می­كند.  برای ورود به دانشگاه هوایی شهید ستاری و خلبان شدن نیز باید از طریق همین آزمون اقدام كرد.

برای ثبت نام در این آزمون كه در اردیبهشت انجام می­شود باید از اواخر بهمن تا اواسط اسفند در محل­هایی كه از طرف هیئت گزینش ارتش مشخص می­شود حضور یافت و اقدام به ثبت نام كرد.


 

مراحل گزینش :

الف) آزمایش پزشكی عمومی (برای همه رشته­ها):

این آزمایش پزشكی اولین مرحله گزینش بعد از قبولی در آزمون علمی است و برای تمامی رشته­ها می­باشد. این مرحله توسط 9 پزشك باید تأیید شود. در این مرحله هر یك از 
پزشك­ها می­توانند به­طور كلی داوطلب را مردود كنند
.

موارد مورد معاینه كه باید مُهر آنهــــا در برگه داوطلب باشد عبارتند از:

چشم پزشك:

1-     تشخیص كور رنگی با استفاده از یك تصویر با رنگ­های مختلف كه باید عدد وسط آن را تشخیص داد.

2- دید چشم (علایم چپ، راست، بالا، پایین(

 قلب و عروق

گوش حلق و بینی.

اعصاب و روان: باید بالا تنه لخت باشد دو دست را صاف و رو به جلو نگه داشته و چشم را بست حالا دكتر چند سوال معمولی می پرسد مثل : اسفند را برعكس بگو ، اگر در این حالت دستان شـمـــا بلرزد براحتی شما را رد می­كنند و نمی­توانید مراحل را ادامه دهید.

مغز و اعصاب: نگاه كردن به انگشت دكتر در حالی­كه در جلوی صورت شما قرار می­گیرد و به جهات مختلف حركت داده می­شود. ایستادن روی یك پا برای چند لحظه، نگه داشتن دست­ها رو به جلو و راه رفتن در  یك خط برای چند قدم به طوریكه پاها جلوی هم قرار بگیرد.

 ارولوژی: این مرحله همزمان با پوست و ارتوپدی در یك ســـالن انجام می­شود . با وارد شدن در سالن باید تمام لباس­های خود را در بیاورید و در یك صف در كنار دیوار بایستید تا پزشكان شمــا را معاینه كنند . دكتر ارولوژ باید آلت تناسلی را معاینه كند تا كسانی را كه خود ارضایی می­كنند مردود كند.

ارتوپد: اشخاصی كه خیلی لاغر یا چاق هستد، پاهای پرانتزی داشته و یا هر گونه مشكل در بدن دارند (جای چاقو ، خالكوبی ، جای عمل جراحی و . . .) به­راحتی مردود می­شوند.

 پوست

  دهان و دندان: در این مرحله اگر چند دندان خراب داشته باشید اشكالی ندارد ولی برای خلبانی وضعیت فرق می­كند كه به موقع توضیح داده خواهد شد.

آزمایش خون و ادرار: این مرحله، آخرین مرحله آزمایش پزشكی است و كسانی به این مرحله می­رسند كه 10 مرحله فوق را با موفقیت كامل پست سر گذاشته باشند.

 ب) تست ورزش برای همه رشته­ها:

تست ورزش، اولین مرحله بعد از قبولی در مراحل پزشكی است كه شامل دوی 800 متر در كمتر از سه دقیقه و 10 مرتبه بارفیكس است . البته موارد ذكر شده نمره كامل است و اگر كسی نتواند این مراحل را به خوبی بگذارند مثلاً اگر دوی آن بیش از سه دقیقه شد و نتوانست 10 بار بارفیكس انجام دهد، به او نمره كامل داده نمی­شود. در ضمن این مرحله مردودی ندارد. تنها جایی كه داوطلب به طور كامل مردود می­شود، "تست پزشكی" است ولی برای شركت در تست­های تخصصی خلبانی شكاری و بالگرد باید در مراحلی كه نمره دارد مثل ورزش نمره بالا كسب كرد.

 ج) آزمون كتبی و مصاحبه عقیدتی سیاسی(برای همه رشته­ها)

بعد از ورزش نوبت به یك آزمون كتبی عقیدن سیاسی است كه شامل سوالات مذهبی و دینی است. همچنین مصاحبه عقیدتی سیاسی نیز انجام خواهد شد.

 د) حفاظت اطلاعات (برای همه رشته­ها)

در این مرحله باید یك پرسشنامه 20 صفحه­ای را بطور كامل و جامع پر كرد كه شامل اطلاعات خود فرد و خانواده درجه یك اوست .بعد از تكمیل پرسشنامه مصاحبه آغاز می­شود و مثلاً از شما می­پرسند انگیزه شمــا از آمدن به این رشته چیست ؟؟ یا اطلاعات سیاسی و تحلیل جامعه یا اگر در خانواده درجه اول (پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ، 
خاله، عمو، دایی، عمه) سفر خارج از كشور داشتند و سابقه كیفری یا هر گونه مشكل دیگر  باید به صورت كامل توضیح داد.

در این مرحله تمـــــــــامی مراحل آزمون (به­جز خلبانی شكاری و بالگرد) تمام شده اســــــــت.


داوطلبانی كه می­خواهند رشته خلبانی را انتخاب كنند باید متظر بمانند تا نمراتشان كه در مراحل حفاظت اطلاعات، عقیدتی سیاسی و ورزش كسب كرده­اند اعلام شود تا مشخص شود آیا مجاز به انتخاب رشته خلبانی هستند یا خیر. البته لازم به ذكر است نمرات به داوطلب اعلام نمی­شود بلكه فقط مجاز بودن یا نبودن آن اعلام می­شود.

كسانی كه مجاز به انتخایت رشته خلبانی شده­اند باید همراه با نمایندگان نیروهای هوایی به بیمارستان بعثت بروند تا آزمایش­های تخصصی انجام شود. این آزمایش­ها به شرح ذیل است:

-1 دندان: اولین مرحله و یكی از مراحل مهم است به­طوریكه بعد از این مرحله، معمولاً داوطلبان به یك سوم كاهش می یابند . در این مرحله حتی اگه یك دندان خراب یا پركرده داشته باشید مردود می­شوید. البته یك خرابی بسیار ریز  بستگی به نظر  پزشك دارد.

-2 اعصاب و روان : باید بالا تنه لخت باشد دو دست را صاف و رو به جلو نگه داشته و چشم را بسته . حال پزشك چند سوال معمولی می پرسد مثل همان روز اول ولی باحساسیت و سختگیری بیشتر.

-چشم : حتما باید دید هر دو چشم 10 از 10 باشد. تعیین دید نیز با استفاده از دستگاه انجام می­شود. درون این دستگاه از A تا H نوشته شده است و جلوی هر كدام از این حروف از 1 تا 6 قرار دارد هر حرفی را كه دكتر گفت شما باید بگویید كدام یك از اعداد نوشته شده در جلوی آن حرف برجسته است البته تشخیص این برجستگی بین 6 گزینه كار ساده­ای نیست و خیلی از داوطلبان نمی­توانند این مرحله را پشت سر بگذارند و مردود می­شوند.

همچنین در این مرحله قطره­ای در چشم ریخته ­شده و بعد از پنج دقیقه چشم توسط چشم پزشكی معاینه می­شود.

- 6 شنوایی سنجی: در یك اتاق تاریك باید صداها و جهات آن را تشخیص دهید.

-7  گوش، حلق، بینی

 -8 ارتوپدی:مراحل ارتوپدی، پوست، نورولوژ و جراح ارولوژی پست سر هم و در حالتی كه تمام بدن باید لخت باشد انجام می شود (البته در این مرحله با شورت) كسانی كه لاغر یا چاق بوده و یا حالتی در بدن آنها وجود دارد و مشكل خاصی مثل برآمدگی سینه یا هر مشكل دیگر داشته باشند مردود می­شوند.

-9  پوست

 -10 نورولوژی

-11 اورولوژی: در این مرحله تمام بدن باید لخت باشد تا پزشك بتواند آلت و مقعد داوطلب را معانیه كند .

12 -اسپیرومتری : همان تست تنفس است كه با استفاده از دستگاه انجام شده و حجم تنفسی داوطلب محاسبه می­شود.

13- نوار مغز

14- نوار قلب

15- سی تی اسكن از سر

16- آزمایش خون

17- پزشك داخلی : با در دست داشتن تست اسپیرومتری ، نوار قلب و مغز و جواب آزمایش خون باید به پزشك داخلی مراجعه كرد تا پزشك داخلی آزمایش­ها را توسط پزشكان متخصص تأیید كند.

بعد از تأئید نهایی كار به اتمام می­رسد و باید منتظر جواب نهایی ماند كه بستگی به ظرفیت دارد. یعنی با قبولی در مراحل مختلف و با این­كه فرد صلاحیت ورود به دانشگاه خلبانی را دارد ولی اگر ظرفیت پر شده باشد مجبور می شود در رشته­های دیگر مثل ناوبری (كمك خلبان) یا مراقبت پرواز تحصیل كند.

 از آنجایی كه تمامی داوطلبان ورود به دانشگاه­های افسری باید دوره آزموشی نظامی را بگذرانند و بعد از آن شروع به تحصیل كنند، قبول شدگان نهایی در محلی كه از طریق مراجع مربوطه اطلاع داده می­شود برای گذراندن این دوره اقدام می­كنند.

این دوره نظامی شرایط خاص خودش را دارد و فرد داوطلب زندگی در شرایط سخت را به مدت دو ماه تجربه می­كند. بعد از اتمام دوره نیز، داوطلبین در محضر فرمانده مظم كل قوا و قرآن كریم سوگند یا كرده و سردوشی می­گیرند.

دوره رزم مقدماتی در نیروی هوایی با حضور دانشجویان هر چهار دانشگاه ارتش و تحت نظارت مستقیم ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران به مدت 12 هفته یعنی سه ماه طول می­كشد  كه دو ماه از آن در مركز آموزش تكاور نیروی زمینی ارتش و یك ماه آخر كه فقط تمرین مراسم سردوشی می­باشد، دانشجویان در دانشگاه­های مربوط به خودشان مستقر خواهند بود. پس از دریافت سردوشی نیز تحصیل در دانشگاه هوایی شهید ستاری آغاز
 می­شود
.


 

اما تمام این زحمت­ها و خستگی­ها با اولین "تیك.آف" به فراموشی سپرده می­شود.

 ------------------------------

aja.ir
برچسب ها: sodayaseman سودای اسمان خلبانی چگونه خلبان یک جنگنده شویم

...

نویسنده : مهدی
پنجشنبه 30 خرداد 1392

صفحاتنظر سنجی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :2
  • آی پی شما :

آخرین بروز رسانی

ویدیو های نظامی
لوگوی ما
لوگوی دوستان

نیروی دریایی نیروی راهبردیوبلاگ تخصصی موشکی نظامی؛بروزترین وبلاگ هوانوردیمرکز مهندسی هوافضا

ما تونستیم


GRIM  ARMY